Arakan Nerededir, Arakan Neresi?
Arakan Nerededir, Arakan Neresi – Son günlerde internette paylaşılan bazı görüntüler gerçekten de insanın kanını dondurur mahiyettedir. 1 milyon müslümanın yaşadığı Arakan Nerede, Arakan Neresi Oluyor, Arakan Hangi Ülkededir şeklindeki soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Arakan, Myanmar’ın kuzeybatısında yer almaktadır. Arakan nüfusunun önemli çoğunluğunu “Rohingya” Müslümanları ile Budist “Rakhine”ler oluşturmakta. İslam, Arakan’da 8. yüzyıldan itibaren bölgeye gelen Müslüman tüccar ve dervişler vasıtasıyla yayıldı. Arakan’da 1430’da bir İslam devletinin kurulduğu ve bu devletin 1784 yılında Budist krallık tarafından işgal edilinceye kadar 354 yıl bağımsız bir devlet olarak kaldığı bilinmektedir.

arakan nerededir?

1948 yılından beri Budist Myanmar devletinin işgali altında bulunan Arakan’daki Müslümanlar, büyük baskı ve kısıtlamalar içerisinde yaşamlarını sürdürmeye çalışımakta. Bölgede Müslümanların evlenmeleri, seyahat etmeleri ve okumaları yasaktır. Müslüman çocukların sadece ilkokula kadar okuyabilmelerine izin veriliyor. Müslümanların seyahat yasakları o kadar geniş ki başka bir kasabaya ailelerini ziyarete gitmek için bile izin almaları gerekiyor.

1 Milyondan fazla Arakanlı Müslüman başta Bangladeş olmak üzere Pakistan, Malezya, Suudi Arabistan’da çok kötü şartlarda mülteci olarak yaşam savaşı vermektedir. Kamplarda açlıktan toplu ölümler alışılagelmiş bir durum haline gelmiştir.
Benzer Kullanıcı Yorumları:

arakan nerede hangi ülkede (199), arakan hangi ülkede (178), arakan nerededir (120), arakan nereye bağlı (47), arakan hangi ülkede yer alır (30), arakan hangi ülkeye bağlı (26)

3 yorum

  1. La ilahe illallah !! Neden tüm dünya suskun ? Nerde insan hakları illetiniz? Nerede demokrasi dediğiniz yalanınız? Ne oldu ? Demokrasi dediğiniz saçmalık sadece Fransa’da ABD de geberen üç beş çakala mı geçerli … sizin dostluğunuzz size .. küfür yek millet.. Allah müslümanların uyanmasını nasib etsin inşallah

Bir Cevap Yazın