Tüketici Hakları

Tüketici Hakları Nelerdir?Madde Madde Tüketici Hakları‘nı öğrenmek isteyen siz değerli ziyaretçilerimizle müşteri hakları veya tüketici haklarını paylaşmak istedik.

Sevgili arkadaşlar, bu başlık altında tüketici haklarının ne olduğunu paylaşacağız. Zaman zaman almış olduğumuz ürünlerle ilgili sorunlar yaşayabiliyoruz. Bazan bunları iade etmek istiyor fakat satıcı firma ile sorunlar mı yaşıyorsuz? Her hangi bir kurumun hizmeti ile ilgili şikayetlerimiz mi var? Tüketici haklarıyla artık haklarınızı savunabilirsiniz ve gerekirse davalar açabilirsiniz.

tüketici hakları nelerdir
madde madde – tüketici hakları nelerdir

MADDE MADDE TÜKETİCİ HAKLARI:

Ülkemizin de taraf olduğu 1985 tarihli Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesine göre 9 tane temel ve evrensel tüketici hakkı mevcuttur. Bunlar aşağıdaki gibidir:

1) Temel İhtiyaçların Karşılanması Hakkı: Barınma,ısınma, aydınlanma, içecek ve kullanacak su bulma,haberleşme, ulaşım tüketicilerin en temel ihtiyaçlarıdır. Her tüketici, bu temel ihtiyaçların karşılanmasını talep edebilir.

2) Sağlık Ve Güvenlik Hakkı: Satışa sunulan her türlü mal ve hizmetin insan yaşamı ve sağlığı açısından kullanıcısına zarar vermeyecek durumda olmasıdır.

3) Bilgi Edinme Hakkı: Tüketicinin mal ve hizmeti satın alırken doğru karar verebilmesinin sağlanması için tüketicinin gerekli bilgilere ulaşabilmesi ve zararlı, yanıltıcı reklamdan, etiketten, ambalajdan korunmasıdır.

4) Eğitilme Hakkı: Tüketicinin hak ve çıkarlarını koruyabilmesi, tüketici bilincine sahip olması için eğitim kurumlarında eğitilmesidir.

5) Zararların Giderilmesi Hakkı: Satın alınan mal veya hizmetten dolayı tüketicinin uğramış olduğu zararın giderilmesi, o mal veya hizmetin yeniden tüketiciye ulaştırılmasıdır.

6) Sağlıklı Bir Çevrede Yaşama Hakkı: Sağlık koşullarına uygun bir çevrenin oluşumunda ülke ve doğal kaynakların doğru kullanımı ile çevrenin korunması, temiz ve sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere bırakılmasıdır.

7) Ekonomik Çıkarların Korunması Hakkı: Tüketiciye kıyaslama imkanı verecek çeşitte mal ve hizmetin en uygun fiyattan sunulması, satış sonrası her türlü teknik destek ve servisin tüketiciye ulaştırılmasıdır.

8) Seçme Hakkı: Tüketicilerin çeşitli ürün ve hizmetlere istedikleri zaman ulaşabilmeleri anlamındadır. Rekabetin tam olarak işlemediği pazarlarda devlet aksaklıların giderilmesi için yapacağı düzenlemeler ile uygun kalite ve fiyatlarda mal ve hizmetlerin tüketicilere sunulmasını sağlamalıdır.

9) Temsil Edilme, Örgütlenme, Sesini Duyurma Hakkı: Yukarıda sayılan hakların elde kullanılabilmesi, tüketicilerin haklarını koruyabilmeleri, mağduriyetlerinin giderilmesinde bir araya gelerek güç birliği oluşturmaları ve hükümetlerin ekonomik ve siyasi politikaların da dikkate alınma ve kamu kurumlarında temsil edilebilmesidir.

KUSURLU MAL ALANLARIN HAKLARI NELERDİR?

Alışverişlerinizde:
 • Satın aldığınız mallardan belirli standartları bekleme hakkına sahipsiniz.
 • Aldığınız malda hiçbir ayıp olmamalıdır.
 • Ambalajında , kılavuzunda yada reklamlarında belirtilen veya satıcının vaat ettiği özelliklere sahip olmalıdır.
 • Herhangi bir malı satın alırken sözleşme yapmadıysanız,satıcı ile olan her türlü konuşmanız sözleşme sayılır.Bir malı aldıktan sonra ayıplı olduğunu fark ederseniz; Satın aldığınız tarihten itibaren 15 gün içinde şunlardan birini yapma hakkına sahipsiniz.
 • Ayıplı malın değiştirilmesini,
 • Ödediğiniz bedelin iadesini,
 • Ayıbın neden olduğu değer kaybının bedelden indirilmesini,
 • Ücretsiz olarak tamirini talep edebilirsiniz.
  • Eğer malın ayıbı gizli ise veya hile ile gizlenmişse, hakkınız 2 yıldır.
  • Ayıplı bir maldan dolayı maddi veya manevi bir zarara uğramışsanız bu zararınızı, satıcı veya üretici veya ithalatçı karşılamak zorundadır.
  • Bir şikâyetin çözümlenmesinde zorlanıyorsanız daha fazla çaba gösterin.
  • Size zorluk çıkaran veya yardımcı olmayan satıcıya, hakem heyetine gideceğinizi söylemeniz bile yeterli olabilecektir.
  • Haklı olduğunuza inanıyorsanız, hakkınızı aramak için size gösterilen tüm yollara başvurun.
  • Zira böyle bir durumda hakkınızı aramazsanız sadece sizin zarara uğramanız değil, aynı zamanda tüketiciye saygılı olmayan satıcıyı ödüllendirmek ve başkalarının da benzer zararlara uğramasına sebep olmak anlamına gelir.

Benzer Kullanıcı Yorumları:

tketici haklar nelerdir (80), tüketici hakları nelerdir (13), t?ketici haklar? nelerdir (10)

32 yorum

 1. Bir kac aydir ttnet cektirdim decamli hat gidiyo yalvar yakar hatti actiriyodum bugun 4 gun oldu internetim yok ne borcum var nede gecikmis faturam m hizmetlerini aradim ilk bir bucuk gun isleme alfik dedikleri halde almayip oyaladilar .hic sorunu gidercek gibi degiller aramadigim yer kalmadi herkes birbirine pasliyo ama kimse birsey yapmiyo nolur yaaa nolcak bole bu kacinci madur olusum .ben paramin karsiligini internetimi istiyorum ..maddi manivi tukettiler ya

 2. dailyform inanarak aldım..dedikleri gibi aynısını uyguladım.ancak hiçbir faydasını görmedim.15 gün içinde para iadesi diyorlar am hepsi yalan.be01.02.2013 tarihinde elime geçen ürünün şikayetini 15.02.2013 tarihinde bildirdiğim için dedikleri 15 günlük süreyi aşmış oluyormuşum ve bana iade yapamıyacaklarını söylediler.gerekçeleri ve insanları kolay kandırdıkları noktaysa şu: bana kesilen fatura 2 gün öncesi olduğu için fatura kesim tarihinden sonra 15 günmüş..iade için süre..bu nasıl bir akıl..ancak bizim gibi aptalları kandırıyorlar. lütfen hiç kimse bu yalanlara güvenmesin inanmasın.

 3. kdr sirketler gurubunda bedava tatil hakki kazandiniz diye bir telefon aldik ve bizi dun yani 05 07 2013 de alip esimle bizi bizim gibiaileleri yalova thermal palace isimli daha santiye olan sadece bir ornek dairesi olan yere goturduler.Nevarkiaksam 18.00da goturduklerinden bize gurultulu muzik calan bir ortamda tanitim ,tanitim demiyeyimde manevi bir zobalikla fiatlarda cekistire cekistire bize ve beraberimde 10 yada11 aileye masadan kalkmamiza bile izin verilmeden gece 00. 03 e kadar bizi alikoyup bir sekilde senet imzalattilar .bizden pesinat olarak k.kartimdan 250 tl.aldilar .gece saat 04 30 daevimize bursaya varmamiz oldu .bu gun sozlesmeleri okuyunca gece anlattiklariyla alakasiz oldugunu esefle gorduk ,inanin geceden beri kendimde degilim ,bize yardimci bir yetkili istiyoruz .tuketici hakkimizi zaman gecmeden kullanmak istiyoruz lutfen bize yardimci olurmusunuz .saygilarimla..

 4. kdr sirketler gurubunda bedava tatil hakki kazandiniz diye bir telefon aldik ve bizi dun yani 05 07 2012 de alip esimle bizi bizim gibiaileleri yalova thermal palace isimli daha santiye olan sadece bir ornek dairesi olan yere goturduler.Nevarkiaksam 18.00da goturduklerinden bize gurultulu muzik calan bir ortamda tanitim ,tanitim demiyeyimde manevi bir zobalikla fiatlarda cekistire cekistire bize ve beraberimde 10 yada11 aileye masadan kalkmamiza bile izin verilmeden gece 00. 03 e kadar bizi alikoyup bir sekilde senet imzalattilar .bizden pesinat olarak k.kartimdan 850 tl.aldilar .gece saat 04 30 daevimize istanbul a varmamiz oldu .bu gun sozlesmeleri okuyunca gece anlattiklariyla alakasiz oldugunu esefle gorduk ,bize yardimci bir yetkili istiyoruz .tuketici hakkimizi zaman gecmeden kullanmak istiyoruz lutfen bize yardimci olurmusunuz .saygilarimla..

  • merhaba,
   avrasya tüketicileri koruma derneği olarak size yardımcı olabiliriz.evraklarınızı mail adresimizden bize ulaştırırmısınız.iletişim dernek ofis 0212 5290606 saygılarımla, cayma hakkı süre sınırı yüzünden acele etmenizde fayda var.

 5. ben internet ilanından orjinal adı altında galaksi es 4 aldım parasını ahmet ertan şahin adına havale yaptım bir ay sonra bana galen ürün kartı kabul ermeyen dandik bir telefondu acılmadıgını söyleyince yenisiyle degişecegini geri iyade etmem gerektigini söylediler iyade etim 2 aydır bekliyorum ne yapabilirim telefonları kapalı kimseye ulaşamıyorum

 6. nokıa lumıa520 telefon aldım daha bıray olmadı gunceleme yaparken telefon kapandı asla acılmıyo aldıgım yer dedıkı batarya yanmıs batarya alcaksın 70 tl garanısı var ben da 1 ay kullanmadıgım telefona 70 tl verıp sureklı bataryamı alcam daha dogruduzgun kullanamdım lutfen bu konuda yardım edermısnız ne yapmam lazım ıyı calısmalar dılıyorum

 7. reklamlarınıza bakıp da dikiş makinesi aldım.hem farklı bir marka ürün geldi hem de makine bozuk.masuradan ip almıyor.teknik servis numaralarıda bozuk.bir türlü muhattap bulamıyorum.

 8. Adana Akbank Çukurova şubesine 24.01.2014 cuma günü müracaatımda üyelik aidatının iptalini istedim4442525 ile görüşüm dediler ilgililerle tam olarak görüşemedim.27.01.2014 tarihli harcamalarımla ilgili hesap ezeti tarafıma postalanmış inceleme sonucu 75.oo tl üyelik aidatı görülmektedir.bunun iadesini ve bir daha benden kesilmemesini istiyorum.gereğini arz ediyorum.

 9. dexx zayıflama urünü aldım hiç bi yararını görmedim aksine zararını gördüm iade garintili dediler aradım numarayı acıyolar size dönücez diyorlar ve dönmüyolar yaedımcı olursanız sevinirim

 10. Lipo Shot urunu aldım hatta 9 kılo verdırıyor dıye hala urunu tanıtıp ınsanları tuzaga dusuruyorlar..urunu satan kısı 5 adet alımında daha uygun olacagını 365 gun ıcınde para ıade edılecegını soyledı guvendım 260 tl verdım fakat 9 kılo degıl 100 gr bıle vermedım daha cok sındırım sıstemımı durdurdu…bununla ılgılı ne gerekıyorsa yapabılırmısınız

 11. daha kargo elime ulaşmadı, ulaşamadı.müşteri hizmetleri fulya adlı elemanlarına müşteriye nasıl davranılır öğretmeliler,çözümleri de saçma ve şikayet edilmeli

 12. Sizlerden allah razı olsun
  Kardeişm dun dubaiden geldi
  Dünya ülkelerine göre çok gerideyiz
  küçük şeyleri bahane edip halk sokaklara dökülüyor.
  Uzuz telefonler hemen bozülüyor
  halk buun bilincinde değiller
  sonra devleti kışkırtıyor.
  İyi sabahlar dilerim.
  Gön:HATİCE AKBAŞ
  GÜNEŞLİ/İSTANBUL_TÜRKİYE

 13. ZAYIFLAMA BANDI VE SIKLAŞTIRICI JELDEN ALDIM ÜSTELİK VATAN TV GÖNÜLLERİN AYŞESİDE REKLAMDA VARDI AMA KOSKOCA BİR YALAN İNANIN SADECE CUZDANI ZAYIFLATIYOR HATA BENDE LABARATUVARDA ÇALIŞTIGIM HALDE LÜTFEN KANMAYIN SEVGİLERİMLE TÜKETİÇİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURDUM,,TELEFONLA SATICIYI ARADIM İADE ALMIYORUZ DİYORLAR ÜSTELİK

 14. SİEMENS servisinin hatası nedenİyle evimi su bastı.Tüketici hakları diyorlar ya ben hakkımı aramak için muhatap bile bulamadım.Sonunda kendi gayretlerimle ve avukat yardımı alarak 2. tüketici mahkemesinden gönderilen ,bilirkişi tarafından yapılan hasar tesbitini ,noter kanalıyla siemens genel müdürlüğüne ve yetkili servisine gönderdim.Sonuç olarak bugün itibarıyla avukata vekalet vererek dava açıyorum.Ne yazıktırki tüketici dernekleri böyle durumlarda hiç yardımcı değiller.

 15. televizyon 3 d smart 55pf9090 55 led tv bu markada televızyon aldım ve alırken darbeye dayanıtlı oldugunu soyledıler cocuklarım plestık legoyla oynarken lego ekranın kosesıne denk geldı ve ekran bozuldu goruntu gıttı..bu kadar az carpmayla nasıl bu hale geldi anlamadım servise danıstım benden uc bın tl ekran parası ıstedıler ben bu urunun bu sekılde satılıp sonrada ılgılenılmemsınden sıkayetcıyım mademkı darbeye dayanıklı garantının bunu kapsaması gerektıgını dusunuyorum eyer ılgılenılmezsede tuketıcı haklarınada sıkayetımı bıldırecegım…vesteli tercıh ettım ama hayal kırıklıgı yasıyorum urununuzun arkasında durun..

 16. türk ava yollarını iyi diye seçtık ama rezillik.sabiha gökcen seferi iptal edilmiş bize hiç bir bilgi gelmiyor 5 saat havaaalanında mahsür kaldım!!ayıp ve rezillik bira daha asla sizinle uçmamm

 17. 15 gun önce l112 formiline zayıflama ilcı aldım .Bana memnun kalmasam geri iade edebileceğimi söylediler ama şu an ulaşamıyorum .Çünkü kilomun üzerine 3 kilo daha aldım bana yardımcı olurmusunuz.lütfen çünkü pisikolojim çok bozuldu.

 18. 29.10.2016 tarihinde Kamil Koç’un internet adresinden 3 adet bilet satın aldım. Kredi Kartımdan iki kez çekim yapılmış olup biri provizyon olarak gözükmektedir.Aynı gün ilk önce bankayı aradım Kamil Koç şirketiyle görüşmem gerektiğini söylediler.Bilet aldığım Kamil Koç müşteri hizmetlerini aradım.Kendileride çekimin birinin provizyon olarak göründüğünü iadesini 3-5 gün içinde olacağını söylediler.Arammın üsütnden tam bir hafta bekledim fakat para iadesi olmadığını görünce tekrar aradım sürekli aynı yalanlar 3-5 gün içinde geri iade olacaktır.Bugün 16.11.2016 ben yine aradım ve bana yine 3-5 gün içinde iadesi olacağını söylediler.Resmen benimle dalga geçip paramı ödememek için takla atıyorlar. Gereğinin yapılmasının biran önce istiyorum.

 19. kdr gurp bizide dolandırdı belliaylara dayalı senet sözlesme imzalattırmıs önce tatil kazandınız diyerek kandırmışlar gunduz 15 ten gece 00:30 kadar yalovada gurultulu ortamda zorla tutatarak imza attırmışlar bugun arayıp vazgeçdimizi söylememize ragmen ısrarla bu hakkımızın olmadıgını söylüyolar bildigim kadarı ile bir hafta cayma hakkımızın oldugunu sanıyorum lütfen yardımcı olabilirmisiniz

 20. 3 yıl önce real marketten aldığım revoflex xtreme egzersiz aletini durduğu kutudan çıkarıp yotubedan calışmalarına bakıp yapıyordum sabıt yerine ayaklarımı koyup kollarımla cekerken birden ayağımdan fırlayıp yüzüme çarptı ve burnum kırıldı şuan hastaneye gidip geliyorum.bu şekilde kullanılmayacagını belirtmelerini isterdim yada ayak kısmına sabıtleyici bişey koyabilirlerdi işe yaramayacagını bile bile kutusundan cıkarıp kullandım pişmanım nefret bir alet burnumun kırılmasıyla kaldım ayrıca maddı olarakta epey hırpalanmaktayım acı
  sı da cabası ..!

 21. Benim bulasik makinasinin su ventili patlamis on dört ay garantisi var servis ve genel müdür luk dis etkenlerden dolayi olmus garanti kapsamina girmez diyo mal teslim edilirken su kalirsa bosadin hortumu sokupte demedi ustelik kullanma kilavuzu bir adet verildi her sayfasiningilizce yuz yirmi lira odemesem servisteki calisana yazik odesem banaxyazik ben sadece profilo almayi derim garanti hihaye bir sey olunca dis etkenlerden diyorlar kayseriden yaziyom bende ancak gazetelere bu makinadan almayin diye reklam verecem tanidik var

Bir Cevap Yazın